Výhody a nevýhody renderingu, na co si dát pozor

Vizualizace a zejména pak fotorealistické jsou v našich odborných kruzích velmi diskutované téma, které má své odpůrce i zastánce. Pravda bude asi někde mezi, ale rozhodla jsem se říct vám jaký je na to můj osobní názor, vy si pak můžete udělat vlastní 🙂

Dobrý sluha, špatný pán.

Tohle je podle mě trefné vyjádření pro vizualizace. Vizualizace obecně, ale zejména ty fotorealistické, můžou být skvělým nástrojem, hlavně tím marketingovým, když chcete ukázat, jaké interiéry navrhujete, jaký je váš styl, udělat si své portfolio. 

Ale pokud jste na tom tak, že jste vystudovali design a myslíte si, že nemůžete začít pracovat pro klienty, protože ještě nedokážete dělat fotorealistické vizualizace, tak je to nesmysl! To je výmluva z kategorie “nejsem ještě dost dobrý/á”.

Pokud dokážete vybavit a zařídit a dokončit interiér a hotový jej odevzdat klientovi – ne návrh, ale zrealizovaný prostor, pak není důvod mít nízké sebevědomí a kompenzovat si ho studiem renderovacích programů a nákupem drahých softwarů. Je strašně jednoduché spadnout do pasti vylepšování a vylepšování svých vizualizací. Ale to je kničemu, když nakonci nevznikne hotový interiér, kde budou lidi bydlet a kde jim bude dobře.

Opravdu se nad tím teď zamyslete – co chce klient od interiérového designéra – co od něj doopravdy chce? Pár obrázků? Chce po něm návrh interiéru? To si možná klient myslí, že chce. Ve skutečnosti ale chce 

Bydlet ve svém novém interiéru!

Nechce si pověsit za zeď zarámované fotorealistické vizualizace (i když i o takovém klientovi jsem slyšela – tak pokud si to přeje, a zaplatí to, proč ne 🙂 )

Vizualizace jsou ale jen prostředek – jak pro nás, designéry, kdy vidíme, jak bude námi navržený prostor vypadat a můžeme dělat změny – tak pro klienta, aby si to představil. Ale je to mezikrok, cílem je ten zrealizovaný interiér. 

Proto je třeba plugin Twilight, o kterém budeme mluvit v tomto kurzu, dobrý nástrojdokáže vytvořit dostačující – a to zdůrazňuji!!! – výstup poměrně snadno a rychle – a to ve většině případů STAČÍ! Je to rychlé, snadné, klient získá lepší představu o svém budoucím interiéru a nebude to pro něj nijak drahé. 

Čas jsou peníze – jak vaše, tak klientovy. Stejně tak investice do drahých renderovacích programů se musí někde projevit – v ceně vašeho návrhu pro klienta. A klient nechce mít drahé obrázky pověšené na zdi. Chce bydlet nebo používat vámi navržený prostor. 

Pokud ale budete mít klientelu, která bude vysoce kvalitní fotorealistické vizualizace vyžadovat – např. nějakého developera nebo hotel – pak může být takový výstup na místě – ale do toho se nemusíte pouštět sami. Povoláte na pomoc grafika nebo přímo odborníka na fotorealistické vizualizace. Vaší prací je navrhovat a tvořit interiéry, ne být grafikem. 

Na co si dát pozor

Dejte si proto také pozor na to, že vizualizace musí být reálné – to v tom smyslu, že počítač, když mu to zadáte, dokáže vytvořit vše. A tak když třeba interiér vypadá na obrázku moc tmavý, snadnou změnou přidáte víc světla, více lesklých ploch a on se bude zdát prozářený.

Ale když je v něm ve skutečnosti jen jedno malé okno a jedna žárovka u stropu jen matné materiály, nebude v reálu nikdy světlý a vzdušný.

Zkuste proto své rendery dělat tak, aby odpovídaly skutečnosti, nesnažte se dělat věci krásnější, než ve skutečnosti jsou a budou, jen tím matete zákazníka a vytváříte lživou představu. Materiály a svítidla se pokuste tvořit tak, jak to odpovídá realitě. (výjimkou je funkce Postprodukce, kde v hotovém obrázku můžete např. zvýšit expozici, stejně jako by to udělal fotograf, kdyby prostor fotografoval – viz návodná videa dále.)

Důležité je také si uvědomit, že čím více detailů, materiálů, svítidel atd. do interiéru přidáte a čím věší obrázky (výstup) budete chtít tvořit, tím více času zabere, než se vytvoří finální render – a někdy to mohou být hodiny a hodiny…. Sice už nemusíte „sedět“ u počítače, ale nemůžete pracovat dál. Zvažte proto, do jaké míry potřebujete mít výsledek skutečně „dokonalý“, jako fotku. Ve většině případů pro představu klientů stačí méně detailní výstupy.

V této souvislosti doporučuji přečíst také tyto články:

Je krásná vizualizace zárukou kvality designéra? z blogu naší Online školy bytového designu

Vizualizace to nezachrání od Ing. Jana Opitze, ředitele SUPŠ Hradec Králové