Co je to rendering

Dobrý den,

vítám vás v našem kurzu renderingu s pluginem Twilight.

Úvod tohoto kurzu můžete brát jako takový úvod do renderingu obecně, takže pokud jste zatím pouze chtěli vytvářet pěkné  fotorealistické vizualizace pro klienty ale nevěděli jste, jak se to dělá, tak se to tady dozvíte. Pokud už s renderingem máte zkušenosti a zajímá vás hlavně samotný plugin Twilight a práce s ním, můžete lekci označit jako hotovou a přesunout se dále. 

Co je to ten rendering?

Je to vytváření realistických obrazů – v našem případě interiérů. Snažíme se co nejvíce přiblížit klientovi, jak bude jeho interiér vypadat ve skutečnosti. Z angličtiny rendering znamená vykreslování – vykreslujeme tedy tedy více a více detailů, přidáváme světla, vidíme stíny, materiály mají odlesky apod. Výstupem velmi pokročilých a náročných renderů mohou být obrázky, které těžko rozeznáme od fotografie. I méně „dokonalé“ výstupy jsou však velmi užitečné a mnohdy dostačující. 

Vizualizace interiéru s použitím pluginu Twilight

 

Důležité je si uvědomit, že programy nebo pluginy pro tvorbu renderingu nefungují samy o sobě. Neexistuje software, který byste otevřeli a rovnou začali vytvářet fotorealistickou vizualizaci.

Vždy potřebujete nějaký program, ve kterém nejdřív vytvoříte 3D model. Takovým programem může být Sketchup, nebo např. Archicad, Revit a pod. 

3D model může mít různou míru detailnosti – to záleží na volbě daného renderovacích programu – zda musí být 3D model se všemi detaily a materiály nebo stačí hrubý model jen s liniemi. Ale musíte ho někde vytvořit, teprve potom můžete 3D model začít vylepšovat a přibližovat ho realitě. 

Tady vidíte model vytvořený ve Sketchupu – vidíte, že nemá žádná světla, nevidíme stíny, nevidíme nic za okny, materiály jsou ploché, bez lesku…

 

A tady ten samý výstup, který prošel renderingovým programem. Porovnejte rozdíly!